За много хора, особено за онези, живеещи в държави с екстремен климат, е задължително да разполагат с два чифта гуми – един за лятото и един за зимата. Но каква е разликата между летни и зимни гуми?
Зимни гуми
Съществуват три фундаментални разлики между летните и зимните гуми: тяхната структура, каучуковата смес и шарката на протектора.
Зимните гуми имат по-голямо съдържание на естествен каучук, което ги поддържа гъвкави в студеното време. Колкото по-меки са, толкова по-голямо сцепление има гумата с пътната повърхност, което подобрява сцеплението и управлението. За разлика от летните гуми, които се втвърдяват бързо при студени температури, зимните гуми са най-ефективни при температури под +7°C.
Зимните гуми също така имат хиляди малки прорези (известни като ламели) в техните блокове на протектора, които се използват за разпръскване на водата и предотвратяване на аквапланинг. Тези прорези „захапват“ снега, кишата и леда, като предоставят оптимално сцепление с пътя.
Те също така имат и по-дълбока шарка на протектора. Това осигурява процеп за снега. Странното е, че нищо няма по-добро сцепление на сняг от самия сняг, като утъпканият сняг усилва ефекта на зацепване, като осигурява сцепление, за да задвижи автомобила напред по снежни и заледени пътища.
Разлика:
Зимните гуми имат най-добра ефективност при температури под +7°C.
Летните гуми имат най-добра ефективност при температури над +7°C.
Как температурата влияе на зимните и летните гуми
Можете да разпознаете зимна гума по символа „Планина със снежинка“ на страничната й стена, което указва, че покрива критериите за безопасност за зимни условия.
Летни гуми
Летните гуми предоставят по-добра цялостна ефективност през по-топлите месеци. Те имат сравнително твърда смес, която омеква при по-топли температури, за да може да се адаптира както към сухи, така и към мокри пътища.
Летните гуми имат по-малко ламели от зимните, но са със специално проектирани ленти в протектора, за да ограничат аквапланинга. Те предоставят повече сцепление надлъжно и напречно при по-високи температури, което гарантира предостатъчно сцепление на мокри и сухи пътища.
Въпреки че летните гуми могат да се справят с повечето метеорологични условия, те не са подходящи за по-суров и студен климат. Те имат по-твърда каучукова смес с по-малко естествен каучук от зимните гуми, която започва да се втвърдява и да става по-чуплива под +7°C. Въпреки това те са проектирани да се адаптират към по-високи температури без да се размекват. Това означава, че летните гуми имат по-ниско триене и следователно осигуряват по-нисък разход.
Летните гуми обикновено имат по-опростена шарка на блоковете на протектора, предоставяща по-голяма следа на пътя. Това гарантира отлично управление и има огромен ефект върху спирачния път.